A zenekar mkdse
A Mosonszentmiklsi Fvszenekar 1975-ben alakult meg, termszetesen a kornak megfelelen ttr zenekari formban. Ebben az idszakban ms lehetsg a hivatalos tmogatsok elnyersre nem is volt, holott mr a kezdetektl nagy nehzsgekkel kellett a szervezknek, kivltkppen pedig a zenekar ltrehozsnak "apostola"-knt tevkenyked Taletovics Mrton karnagynak megkzdenik. Ktsgtelen, hogy egy fvszenekar ltrehozsa a nullrl indulva rengeteg ert, ldozatot s fknt nbizalmat kvnt a szervezktl s a pedaggusoktl, hiszen kzsgnk addig nem rendelkezett sem fvszenei hagyomnyokkal, sem kifejezett nemzetisgi gykerekkel.
Az akkori lelkes iskolavezets s a kzsgi tancs segtette a hangszerek s egyb felszerelsek beszerzst. Ha zenekarunk trtnetben neveket emltnk, az egyik els hely Srosi Lajost, akkori iskolaigazgatt illeti meg. Minden emberi tehetsgvel, de hivatali befolysval is tmogatta a zenekar ltrejttt s mkdst. A legfontosabb azonban az, hogy bszke volt az egyre gyesed, a hangszeres jtk csnjt-bnjt elsajtt gyerekekre.
A szakmai munkt zeneoktati munkakzssgi kereteken bell fiatal zenetanrok vgeztk. Az akkori zenekari tagok bizonyosan ma is szvesen emlkeznek vissza Hun Bla, Pilbauer Jnos, vagy ppen Szitter Gyula tevkenysgre. A felgyeletet a gyri Liszt Ferenc Zenetanrkpz Fiskola ltta el. Olyan darabok eladsa fmjelzi ezt a korszakot, mint pldul a "Dal a szputnyikrl", az "ttr indul", a "Dr. Bub" c. npszer rajzfilmsorozat fcmzenje, s a "Csongrdi dalok".
Nhny v elteltvel a zenekar mr megyei fesztivlokon vett rszt Csornn, ahol Nmeth Gusztv, a gyri fiskola akkori igazgatja elismerst fejezte ki az egyttes szakmai sznvonalt illeten. A repertor elssorban a magyar szerzk fvszenekarra rt, illetve trt mveinek irnyban bvlt, gy kerlt eladsra a "Lyuk-lyuk" indul, a "Jszkun kaszs" indul s ms npszer fvszenekari mvek. Az els igazn jelents megmrettets Vcott, az Orszgos ttrzenekari Fesztivlon trtnt, ahol Balzs rpd zeneszerz mltatta az orszgos sznvonalhoz mlt teljestmnyt. Itt egybknt a tbb, mint 30 ft szmll, ms hangszerekkel is megerstett zenekar az "Musica Piccola" c. 3 tteles mvt is jtszotta.
Az ttr korbl immr kintt, de mg mindig egytt muzsikl lelkes fiatalok Ifjsgi Fvszenekari formban mkdtek tovbb. A ltszm s hangszersszettel alkalmassga miatt a magyarorszgi nmet nemzetisgi fvszenekincs felfedezse s magas sznvonal eladsa vlt f profill. Korbban is megvolt r a trekvs, hogy az gyesed muzsikusaink minsgileg is egyedlll vlogatst jtsszanak, ezrt mkdtt a "nagyzenekaron" bell egy n. "kis party". Ennek ltrehozsa azonnal motivcis tnyezt jelentett a zenszpalntk szmra. A nehezebb darabok hiteles interpretcija termszetesen jelents munka- s idrfordtst kvetelt. Ezt a munkt a szakma egy Sopronban tartott minst hangverseny kapcsn Kiemelt Arany Lant Diplomval ismerte el npzenei kategriban.
A zenekar irnt a szomszdos Szlovkiban is rdeklds tmadt, ahol tbb helyen, tbb alkalommal szerepeltek. A '80-as vek derekn meghvst kaptak Mrra, a Magyarorszgi Nmet Nemzetisgi Fesztivlra, ahol Holls Lajos, a Magyar Rdi munkatrsa figyelt fel munkjukra, rdis szereplsi lehetsget ajnlva fel. A felvteleket Zsurzs va rendezte, a Bartk Rdi "j felvteleink" cmmel tzte msorra a produkcit. Kzben szmtalan fellps, szerepls regbtette a zenekar j hrnevt. (Znka, Gyr, Budapest, Sopron, Kapuvr, Csorna, Kszeg, stb.) A fesztivlok s ms egyttesek megismerse nvelte a tagsg elhivatottsgt s szakmai sznvonalt.
A 80-as vek vgn trs kvetkezett be a zenekar mkdsben. Szemlyi s anyagi problmk miatt rvidebb idre felfggesztettk a tevkenysget, ugyanakkor a korbbi tagsg nagy rsznl tovbbra is igny mutatkozott a fvszenekari egyttmuzsiklsra, ppgy ahogy a kzsg lakossgban is.
A holtponton az segtette t a zenekart, hogy kzsgnkben hivatalos keretek kztt zeneiskola alakult. Az akkori - immron nkormnyzati - vezets megnyerte az gynek Taletovics Mrtont, aki a zeneiskola els igazgatja is lett egyben.
A zeneiskolai kpzs kivl alapokat biztostott a zenekar jjszervezshez is, mivel a zenetanulk kamatoztatni tudtk elmleti tudsukat, kzben trsaszenei gyakorlatot, llkpessget szereztek a zenekari prbkon s fellpseken. gy tnt, hossz tvon megolddott az akkor mr neuralgikus utnptls-krds. Sajnos, az utbbi vekben - rszben a vltoz normatvk s szablyzk kvetkeztben - a zeneiskolai kpzs is talakult, gy sajnos nem biztostja zenekarunk utnptls-ignyt.
A kzsg erklcsi, barti tmogatst tretlenl lvez egyttes 2001-ben trt t az egyesleti mkdsi formra, mely lehetv tette az nkormnyzati tmogats kibvtst, civil, vllalkozi s szimpatiznsi tmogatsok megszerzst. gy az egyre nehezebb helyzetben lv nkormnyzat terheit enyhtve mgis mkdkpes maradt a mvszeti csoport.
nll hangversenyek, immr hagyomnyosnak szmt koncertek biztostjk tmogatink szimptijnak megrzst. Blok szervezsvel tudunk kzelebb kerlni a civil lakossghoz. A karcsonyi, tavaszi nagy hangversenyeink ma mr rangos esemnynek szmtanak kzsgnkben s szakmai berkekben is. Rendszeresen rszt vesznk a helyi s krnyez teleplsek trsadalmi s protokoll rendezvnyein. Tbb hangkazetta s CD felvtellel kvethet nyomon a tbb vtizedes munkssg, mely id alatt mintegy 300 fiatal ismerte s szerette meg a fvszent. A zene szeretete s megszerettetse, a rzfvs kultra magas sznvonal mvelse, a muzsikls rme teszi hasznoss s nemesen szpp az amgy szkre szabott szabadid eltltst. A Mosonszentmiklsi Fvs Bartok Egyeslet f feladatnak tekinti a zenei, azon bell is a rzfvs kultra terjesztst, minl szlesebb krben, gy szrakoztat, mint nemesen komoly mfajokban.
Szndkunk, hogy szorosabbra fzzk trsadalmi kapcsolatainkat, folyamatosan tovbbkpezzk magunkat, tanuljunk s oktassunk egyszerre, hogy a mai kor kvetelmnyeinek megfelelen br, de ugyanolyan "pezsg " zenei lettel ajndkozhassuk meg kzsgnket s a zenekarunkat kedvelket, mint amilyen az alakulsunk idejn volt.
/Frank Gyrgy korbbi rsa alapjn ksztette: Webmaster/ |